Coronavirus explodeaza- ANP cu gandul reactioneaza

Publicat în FPP

Cazurile de infestari cu coronavirul in sistemul penitenciar, identificate atat in randul personalului propriu, cat si in randul persoanelor private de libertate, par sa explodeze, iar asa cum ne transmit liderii din teritoriu, se pare ca modul in care este gestionata situatia, ca pleaca de la coordonare, sau de la aplicare, scapa de sub control, iar spatiile destinate cazarii si tratarii, devind din ce in ce mai neincapatoare.

Federatia Politistilor de Penitenciare a mai tot intervenit pe langa factorii de comanda, a mai tras cate un semnal de alarma, a mai facut cateva propuneri de modificare, completare, cu scopul nu de a demonstra , sau de a vana greseli, ci pentru a indrepta decizii care aveau efecte directe asupra membrilor nostri de sindicat, dar si asupra colegilor cu care, cot la cot , ducem mai departe aceasta grea misiune.

Uneori am fost ascultati, alteori am fost repeziti, datoria noastra este sa ramane pe pozitii si langa oameni. Daca se poate facem si echipa, daca nu se poate stam si de o parte, nu neaparat in opozitie, scopul fiind de a ne proteja membrii de decizii aberante care nasc urmari.

Asadar, crescand alarmant numarul de infestari cu coronavirul , atat in randul personalului propriu, dar si in randul persoanelor private de libertate, Administratia Nationala a Penitenciarelor reactioneaza si, in data de 29.10.2020 , a trimis in unitatile penitenciare o adresa prin care completraza planul de masuri, impunand directorilor de unitati sa asigure materialele de protectie necesare, in cantitati rezonabile, adica masti de protectie care sa fie schimbate din 3 in 3 ore, manusi de protectie care sa fie schimbate la 4 ore, iar in cazul in care se deterioreaza, sa fie schimbate urgent, doar pentru personalul care lucreaza in contact direct cu persoanele private de libertate.

Apreciem pozitiv aceasta masura despre care noi tot spuneam ca ar trebui sa se aplice de mult, insa niciodata nu ar fi tarziu, sa speram.

Acum ramane sa constatam ca nu a fost doar o masura pe hartii, cea cu serva in terenul directorilor, acestia ar trebui sa aiba ori materile, ori buget , masura trebuind sa isi gaseasca aplicabilitatea intro aplicare eficienta in preventie , si nu intro masura de acoperire prin hartii, pentru ca , din pacate ,hartiile nu de protejeaza de virus, eventual, intro oarecare masura , de raspundere.

Noi tot am semnalat ca aceste masuri sunt mai mult pe hartii si mai putin in realitatea penitenciara si rezultatele au inceput sa apara, existand situatii in care unii directori au plasat in PC1 tabele tipizate in care trebuie sa semnezi de primirea mastii si manusilor, dar in realitate, chiar daca semnai un tipizat ca primesti ambele materiale de protectie, primeai doar masca.

De asemenea membrii nostri din teritoriu ne-au reclamat faptul ca au fost bagati prin comisii de disciplina pentru ca mai purtau masca in barba ,pentru ca era singura masca cu care lucra 12 ore si se imbacsea de transpiratie si muci.

Asadar, aceasta masura vine cam tarziu, dar vine, speram sa si fie aplicata , nu sa ramana doar pe hartie, le cerem liderilor nostri de sindicat din teritoriu sa vegheze la aplicarea ei , sa fie aproape de oameni pentru ca vin vremuri grele si in cazul in care nu gasesc intelegere pe plan local, sa ne contacteze.

Vorbeam de masurile dispuse de Administratia Nationala a Penitenciarelor ,prin care practic au coordonat in mod direct tot ce a tinut de combaterea transmiterii si limitarii virusului SARS-COV -2, practic directorii de penitenciare doar aplicand planurile ticluite in laboratoarele din ANP, ceea ce face ca succesul , in cazul unei reusite, sa fie al sefilor din ANP dar, in egala masura, si esecul.

In lupta cu covidut, Administratia Nationala a Penitenciarelor a aruncat toata resursa disponibila, a inventat si a reinventat metode, tehnici si chiar jocuri de rol.

In articole viitoare vom descrie noul joc de rol, pentru combaterea lui covidut, cu educatorul in rol de asistent medical, cu testari de hepatite in plina pandemie SARS-COV-2, vom descrie logica, ca sa evitam fractura si ,poate, impreuna ne vom prinde , daca tot nu suntem consultati, ci doar informati, care este pana la urma logica in managementul lui covidut.